Niečo o Nordic Walking
 
Nordic walking je rekreačný šport zahŕňajúci chôdzu so špeciálnymi palicami. Nordic Walking bol vynajdený vo Fínsku v 20. rokoch dvadsiateho storočia ako tréningy pre cross-country lyžiarov  počas suchej prípravy. V porovnaní s normálnou chôdzu alebo joggingom táto severská chôdza zahŕňa viac partií tela. Tento šport núti zvýšiť pulz na zodpovedajúcu úroveň, na druhú stranu znížuje zaťaženie kĺbov. Preto ľudia, ktorí praktizujú Nordic walking vo väčšej miere, ale aj keď menej intenzívne posilujú svaly tela (napr. hrudník, triceps, biceps, ramená a brucho), ktoré sú inak stimulované ako pri iných športoch. Je menšie napätie v oblasti kŕčnej chrbtice, aktivovanie trojhlavého svalu ramena, veľkého prsného svalu, svalov zadnej časti ramenného pletenca a širokého svalu chrbta.
Pri Nordic walkingu spálite až o 40% viac kalórií ako pri bežnej chôdzi. Zvyšujú stabilitu pri chôdzi, kĺby sú uvoľnené takže je menšia záťaž na kolená, boky a chrbát, čo je obzvlášť dôležité pre starších ľudí. Dôležitým faktorom športu Nordic Walking je, že ho môže vykonávať každý bez ohľadu na vek alebo stav, navyše v každom  ročnom  období.  Postačí Vám pohodlná turistická obuv s ohybnou podošvou, vhodné oblečenie a samozrejme Nordic Walking palice.
 
 
 
Prínosy a výhody Nordic Walkingu
 
Nordic Walking môže byť právom považovaný za jeden zo športou (pre každého),  ak nie najkomplexnejší vôbec. Použitím správnej techniky a spravného svalového zapojenia získate obrovské výhody pre svoje zdravie:
Pri Nordic Walkingu je spotreba energie o 20-30% nižšia v porovnaní s chôdzou bez palíc.
Pri chôdzi s palicami zapájate až 90% (okolo 600 svalov). Vďaka aktívnemu zapojeniu svalov dýchacích ciest sa zvyšuje okysličenie.
Udržuje výkon štyroch z piatich hlavných foriem pohyblivého ústrojenstva: vytrvalosť, silu, pohyblivosť, koordináciu.
Rozpúšťa kontrakcie v ramene a krku (krčnej chrbtici.) Spomaľuje proces starnutia. Stimuluje vylučovanie hormónov spôsobených zo stresu. Zvyšuje srdcovú frekvenciu o 10-15 tepov za minútu v porovnaní s chôdzou bez palíc v rovnakom tempe. Posilňuje imunitný systém. Zlepšuje držanie tela a podporuje mobilizáciu chrbtice. Uvoľňuje  zaťaženie kĺbov a celé pohybové ústrojenstvo.
 
Výhody:
Znižuje hladinu glukózy v krvi u diabetikov. Chráni telo pred osteoporózou a osteoartrózou.  Zvyšuje schopnosť absorbovať vápnik kostí a produkuje látky, ako napr elastínu a kolagénu, ktoré tvoria chrupavky.  Bolo preukázané, že pri severskej chôdzy je výrazné znížené vnímanie únavy. 
 
Technika
Nordic Walking nieje nič viac než prirodzená chôdza ku ktorej sa pridáva funkčné využitie dvoch palíc, ktoré majú celý rad výhod.
Funkciou palíc je zapojiť čo najväčší počet svalov s cieľom zvýšiť energetický výdaj a tým uľahčiť cvičenie, ktoré ma priaznivý vpliv na správnu kardiovaskulárnu činnosť.
Ak chcete získať maximálne výhody a dosiahnuť maximálnu efektivitu z pohybov, tak technika zastáva zásadné miesto!
Striedavý krok ( to znamená koordinovaný striedavý pohyb nôh a paží, ktorý Vás bude sprevádzať pri Vaších dlhých prechádzkach..)
Ak sa technika vykonáva správne, tak Vám prináša obrovské fyzické a duševné výhody.
 
Hlavnými bodmi sú:
- Koordinovaný striedavý pohyb nôh
- Správny rozsah pohybu nôh a paží
- Správne otváranie a zatváranie dlane s použitím palice
- Správne používanie palíc s optimálnou koordináciou paží a nôh pri pohybe, uľahčí výmenu medzistavcových platničiek, rehydratáciu a prísun živín
- Postupne odstraňuje bolesti chrbta, generované nespravnými pohybmi získavané našou každodennou činnosťou.
 
Dýchanie:
Správne dýchanie je dôležité ako pre spotrebu energie  tak aj pre fyzický výkon. Správne dýchanie znamená zlepšenie celkového fyzického stavu organizmu.
 

 

V tejto kategórií niesú žiadne produkty.